Je stav nepomeru medzi prísunom histamínu a schopnosťou ho odbúrať. To nastáva:
Histamínová intolerancia sa nevyskytuje v mladších vekových skupinách. Vtedy máme totiž ešte dostatok DAO enzýmov, ktoré sú zodpovedné za histamín. U malej časti ľudí vekom jeho hodnota klesá (80% sú ženy v strednom veku), hladina enzýmu sa môže meniť v čase, preto môžu byť rôzne prejavy aj u toho istého človeka.
Je to látka, ktorá sa zúčastňuje na obranyschopnosti a regulačných reakciách ľudského organizmu. Riadi vylučovanie hlienov, delenie a rozmnožovanie buniek. V mozgu funguje ako hormónom bdelosti. Vyplavuje sa pri úraze, operácii, zápale.
Vyplavenie histamínu nastane pri alergii, kedy môže vzniknúť až anafylaktický šok. (napríklad na bodnutie včelou, na lieky alebo aj na potraviny). Jeho vylúčenie môže spôsobiť aj nealergická reakcia - napríklad chemickými látkami z potravín.
Príznakov je veľa. Od začervenanej pokožky, žihľavky, svrbenia až po opuchu. Pridružiť sa môže nádcha a vodný výtok, slzenie, migrenózna bolesť hlavy, závraty, pokles krvného tlaku, kŕče v bruchu, hnačka, nafukovanie, pálenie záhy, bolestivá menštruácia. U tehotných môže vyvolať potrat alebo predčasný pôrod. Histamín dokáže zrýchliť srdcovú činnosť, pocit búšenia, pískavé dýchanie, kašeľ (prejavy astmy).
Po kontakte s potravinou môžu byť v priebehu niekoľkých minút, najčastejšie do hodiny. Prejavy sa zvyknú vrátiť, preto sa ťažko hľadá potravina, ktorá to spustila.
Väčšina prejavov je priamo na histamín. Ten však dokáže zvýšiť hladinu adrenalínu a noradrenalínu, čo má následok vzostup krvného tlaku. Hoci histamín normálne vyvoláva jeho pokles, zvýšenie tepu (zvýšením činnosti srdca), prípadne poruchy rytmu, pocit vnútorného trasu, poruchy spánku.
S histamínom môžu súvisieť aj tieto ochorenia: únavový syndróm, atopický ekzém, angioedém, solárna dermatitída, hnačky a kŕče neznámeho pôvodu, syndróm dráždivého čreva, Crohnova choroba a ulcerózna kolitída, nevysvetliteľné bolesti kĺbov, šliach, niektoré depresie, úzkosti, arytmie, patologicko tehotenstvo, schizofrénia, reumatoidná artritída.
Dôležité je oboznámenie sa s osobnou a rodinnou anamnézou a to vďaka podrobnému rozhovoru. Nasleduje fyzikálne vyšetrenie - zrak, počúvanie fonendoskopom, meranie krvného tlaku, hmat. Urobí sa takisto laboratórne vyšetrenie, ktoré vyplýva z anamnézy - krvný obraz, biochémia, zápalové parametre, enzým DAO, prípadne odoslanie k dif. dg. iných ochorení k alergologickému, dermatologickému, gastroenterologickému, neurologickému vyšetreniu.Výsledok je pracovná diagnóza s personalizovaným režimom podľa výsledkov vyšetrení
Vstupná konzultácia zahŕňa – odber, pohovor a vyšetrenie lekárom. Trvanie: 20 minút.
Na odber príďte nalačno. Pred odberom je možné piť nesladené nealkoholické nápoje.
Výsledky vyšetrení sú do do 2-3 týždňov.