Deti si začínajú všímať odstávajúce uši a vnímať ich ako problém vo veku 6 - 7 rokov. V tomto období je táto operácia aj najvhodnejšia. Detských pacientov operujeme len so súhlasom rodičov. Pred zákrokom je nevyhnuté dieťa pravdivo informovať o miernej bolesti súvisiacej s operáciou.
Vážna kontraindikácia neexistuje. Opatrnosť pri zákroku vyžadujú iba osoby s chronickými ochoreniami - napríklad s cukrovkou, zníženou zrážanlivosťou krvi a osoby náchylné k tvorbe keloidných jaziev.
Pred operáciou je potrebné vykonať základné laboratórne vyšetrenia - krvný obraz, dobu krvácania a zrážania. V prípade operácie v celkovej anestézii je potrebné doplniť interné predoperačné vyšetrenie. Ak operácia prebieha v lokálnej anestézii, pacient sa môže pred operáciou najesť a napiť, prípadne zobrať lieky, ktoré pravidelne užíva.
Ak je operácia v celkovej anestézii, pacient je povinný dodržať pokyny súvisiace s celkovou anestéziou.
Operáciu odstávajúcich ušníc vykonávame v lokálnej anestézii. Individuálne je možné zákrok vykonať aj v celkovej anestézii. Počas zákroku sa modeluje chrupavka ucha. Po operácii uši ošetríme sterilnou vatovou bandážou a zafixujeme elastickým obväzom.
Operácia je úspešná, ak je po definitívnom zahojení symetrický rozdiel do 3 mm. Vo väčšine prípadov sú pacienti s výsledkom spokojní. V prípade, ak to tak nie je, je potrebná reoperácia.
Elastickú bandáž je dôležité nosiť minimálne 2 týždne. Počas nasledujúceho mesiaca bude postačovať pevná čelenka, hlavne v noci. Pri prvom preväze sa rana skontroluje a sterilne ošetrí. Bolestivosť po výkone je individuálna a je zvládnuteľná analgetikami. Po 1 - 2 dňoch úplne ustupuje.